موئسسه خیریه بیمارستان طالقانی شهرستان چالوس

به نام خداوند بخشنده مهربان

ایده تشکیل مؤسسه خیریه برای بیمارستان طالقانی چالوس از سال ۱۳۹۶ آغاز شد.  بیمارستان چالوس از قدیم مرجع درمان بسیاری از مردم غرب استان مازندران و توریستها و مسافران سراسر کشور عزیزمان ایران و سایر نقاط جهان بوده است. این بیمارستان در سال ۱۳۱۲ تأسیس گردید و از نظر قدمت، یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های نوین کشور و دومین بیمارستان استان مازندران است؛ بنابراین لازم دانستیم تا به تأسیس یک مؤسسه خیریه خاص بیمارستان اقدام نماییم. به این منظور از تعدادی از پزشکان خوشنام و جمعي از نیکوکاران و مسئولین محترم بیمارستان و مدیران شبکه بهداشت و درمان دعوت کردیم تا به عنوان اعضاي هیأت مدیره مؤسسه خيريه، همکاری نمایند. پس از تعیین اعضا ، به ثبت رسمی مؤسسه اقدام کردیم که مدتی به طول انجامید و سرانجام در تاریخ ۱۲ اسفند سال ١٣٩٧ ، مؤسسه با شماره ۳۹۳ در سامانه ثبت شركتها و مؤسسات غيرتجاريِ سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، ثبت گردید.
هدف اين مؤسسه خيريه، ساماندهی جلب مشارکت‌های مردمی برای حمایت از بیماران و همچنين ساخت و تجهیز و بازسازی و توسعه بیمارستان بوده است.
تمرکز هیأت مدیره مؤسسه خیریه بیمارستان آیت الله طالقانی چالوس یا نهاد نیکوکاری ایتا، عمدتاً بر خریداري تجهیزات بیمارستانی و یا تعمیرات و بازسازی‌های ضروری یا توسعه بخشها بوده است. چون با انجام این کارها فقط به یک بیمار خاص یا فقط به چند بیمار خاص کمک نمی‌شود، بلکه سود آن به همه بیماران میرسد. کیفیت درمان بالا می‌رود و از اعزام‌های غیر ضروری جلوگیری می‌شود و بیماران مجبور نمی‌شوند به شهرهای دیگر بروند و درمانشان به تأخیر بیافتد و دچار خطر شوند و هم به زحمت بیافتند و هم هزینه‌های اضافی را تحمل کنند.
برای تعیین نیازهای ضروری بیمارستان از گروه‌های تخصصی شامل پزشکان و سرپرستاران محترم بخش‌ها و مدیران محترم بیمارستانی و مهندسي پزشکی و مسئول محترم تجهیزات پزشکی بیمارستان کمک گرفته می‌شود و پس از اولویت بندی برای تهیه تجهیزات و یا انجام خدمت مورد نیاز، اقدام می‌شود.
پس از تایید هیأت مدیره ، برای تأمین نیاز، معمولاً از دو روش استفاده می‌شود: یا مؤسسه از محل موجودی بانکی خود که توسط خیّرین جمع آوری شده، پرداختها را انجام می‌دهد، یا خیّرینی که تمايل دارند خودشان مستقیماً تجهیزات بخرند یا برای تعمیر یا ساخت اقدام کنند، را راهنمایی می‌کند كه چه وسیله‌ای با چه تعداد و چه برندهایی بخرند یا برای ساخت کجا اقدام نمایند.
هیأت مدیره مؤسسه خیریه بیمارستان آیت الله طالقانی چالوس یا نهاد نیکوکاری ایتا ، دست یاری را به سوی همه هم‌میهنان دراز می‌کند. کمک‌های شما چه کم، چه زیاد، چه به صورت نقدی، چه به صورت خرید کالاها و تجهیزات و یا ارائه خدمات ، باعث می‌شود که بیمارستان چالوس جایگاه خود را به عنوان قدیمی‌ترین و مجهزترین بیمارستان غرب استان، حفظ نماید و حتی به سمت استانداردهای برتر جهانی به پیش برود. کمک‌های شما باعث می‌شود که بیماران رنجور بخاطر کمبود امکانات به خطر نیافتند. کمک‌های شما باعث می‌شود بیماران مجبور نشوند برای درمانشان به جاهای دیگر بروند و درمانشان به تاخیر بیافتد.
کمک‌های شما در خاطره تاریخی این بیمارستان و این شهرستان و این کشور ثبت خواهد شد. کمک‌های شما در پیشگاه خداوند متعال ثبت خواهد شد، هر چند مردمان از آن با خبر نباشند.

بیایید همه یاریگر هم باشیم.

(قطره اينجا كارِ دريا مي كند….)

در پايان، ضمن تشکر و قدردانی از همه نیکوکاران عزیز و آرزوي بركت و توفيق روزافزون براي ايشان ، با شعر معروف استاد سعدی شیرازی این مقدمه را به پایان میبریم:

بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی‌غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

نکاتی در باره نامگذاری موسسه:

نام رسمی این نهاد نیکوکاری ، ابتدا «موسسه خیریه درمان بیمارستان آیت الله طالقانی چالوس» در نظر گرفته شده است که موقع طراحی لوگو بدلیل طولانی بودن ، کوتاه تر شد و نام «موسسه خیریه بیمارستان طالقانی چالوس» برگزیده شد که مترادف انگلیسی آن Eleemosynary Association of TAleghani Hospital در نظر گرفته شد و از حروف اول کلمات آن EATAH استخراج شد (E:Eleemosynary به معنی خیر و موسسه خیریه A:Association انجمن، موسسه ... TA: TAleghani طالقانی H: Hospital بیمارستان) و به این ترتیب سایت موسسه به نام eatah.ir نامگذاری شد از طرفی ایتا در قرآن کریم به معنای بخشش و خیر است و با تناسبی که ایتا با کار و اهداف موسسه داشت نام «موسسه ایتا» یا «بنیاد ایتا» بعنوان نام اختصاری موسسه برگزیده شد